Функционирует при финансовой поддержке Федерального агентства по печати и массовым коммуникациям
Χρυσό απόθεμα

Μητροπολίτης Ρούσης Νεόφυτος εξελέγη νέος Πατριάρχης Βουλγαρίας

24 Φεβρουαρίου 2013
Μητροπολίτης Ρούσης Νεόφυτος εξελέγη νεος Πατριάρχης Βουλγαρίας και Μητροπολίτης Σόφιας στη Βουλγαρική πρωτεύουσα στις 24 Φεβρουαρίου 2013 από την Κληρικολαϊκή Συνέλευση για τις εκλογές του Πατριάρχου.

Ο νέος Πατριάρχης γεννήθηκε στις 15 Οκτωβρίου 1945 στη Σόφια. Το έτος 1965 αποφοίτησε από την Ιερατική Σχολή Τσερεπίς.

Το έτος 1971 αποπεράτωσε τις σπουδές του στη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας και εν συνεχεία συνέχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Παράλληλα με τη φοίτησε στο Τμήμα Μεταπτυχιακών παρακολούθησε μαθήματα στο Σχολείο Ψαλτικής παρά τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας.

Αφού επανήλθε στη Βουγαρία την 1 Σεπτεμβρίου 1973 διορίσθηκε καθηγητής εκκλησιαστικής μουσικής της Ανατολής στη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας και διευθυντής της χορωδίας ιεροσπουδαστών.

Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τρογιάν στις 3 Αυγούστου 1975 από τον Πατριάρχη Βουλγαρίας Μάξιμο και στην κουρά έλαβε το όνομα Νεόφυτος, ταχθείς υπό την πνευματική καθοδήγηση του τότε Ηγουμένου της Μονής Αρχιμανδρίτου Γελασίου.

Στις 15 Αυγούστου 1975 χειροτονήθηκε διάκονος και στις 25 Μαρτίου 1976 ιερομόναχος από τον Πατριάρχη Μάξιμο.

Από τις 30 Σεπτεμβρίου 1975 διατέλεσε διευθυντής της χορωδίας κληρικών της Σόφιας.

Στις 15 Ιουλίου 1977 επανήλθε στα καθήκοντά του ως επίκουρος καθηγητής εκκλησιαστικής μουσικής της Ανατολής και τελετουργκής στην Ακαδημία Σόφιας. Δίδασκε έως το έτος 1980.

Στις 21 Νοεμβρίου 1977 έλαβε το οφφίκιο του Αρχιμανδρίτη.

Την 1 Ιανουαρίου 1981 διορίσθκε Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Μητροπόλεως Σόφιας.

Στις 8 Δεκεμβρίου 1985 στον Πατριαρχικό Καθεδρικό Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νιέφσκυ πραγματοποιήθηκε η εις Επίσκοπον Λεβκίας, βοηθό της Ιεράς Μητροπόλεως Σόφιας χειροτονία του.

Την 1 Δεκεμβρίου 1989 διορίσθηκε Πρύτανης της Θεολογικής Ακαδημάις Σόφιας και μετά τη μετατροπή, την 1 Ιουλίου 1991, της Ακαδημίας σε Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Σόφιας από τις 26 Ιουλίου διατέλεσε πρώτος Κοσμήτωρ της.

Στις 27 Ιανουαρίου 1992 διορίσθηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Βουλγαρίας.

Στις 27 Μαρτίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσέρβεν με έδρα τη Ρούσα. Μετά τη διχοτόμηση της επαρχίας σε Δοροστόλου και Ρούσης με απόφαση της Ε΄ Κληρικολαϊκής Συνελεύσεως της 17 Δεκεμβρίου 2001 αναδείχθηκε σε Μητροπολίτη Ρούσης.

Από τις 28 Οκτωβρίου 2009 έως 24 Ιανουαρίου 2010 προσωρινώς ανέλαβε τη διαποίμανση της επαρχίας Δοροστόλου.

mospat.ru

Άλλες ειδήσεις του τμήματος Ιστορία τοπικών και αυτόνομων εκκλησιών
Άλλες ειδήσεις
февраль 2013
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс  
1 2 3  
4 5 6 7 8 9 10  
11 12 13 14 15 16 17  
18 19 20 21 22 23 24  
25 26 27 28  
добавить на Яндекс добавить на Яндекс